FijiFootball.com.fj > Competition
ISPS Handa Chatham Cup 2018 - Round 2

ISPS Handa Chatham Cup 2018 - Round 2

Match Day 1 Report
Match 28 04.06.2018. 04.06.2018. 12:00
English Park
FC Twenty 11 2 : 3 (1:1) Nelson Suburbs FC
Match 25 04.06.2018. 04.06.2018. 12:00
A & P Park (Blenheim)
Rangers AFC - Blenheim 2 : 1 (2:1) Western AFC
Match 17 04.06.2018. 04.06.2018. 13:00
Richard Prouse Park
Wainuiomata AFC 1 : 2 (0:2) Stop Out SC
Match 23 04.06.2018. 04.06.2018. 13:00
Guthrie Park
Building King Havelock North Wanderers (FL) 0 : 3 (0:2) Advance Electrical Western Suburbs
Match 18 04.06.2018. 04.06.2018. 13:30
Alex Moore Artificial
North Wellington FC 6 : 3 (4:1) Victoria University
Match 19 04.06.2018. 04.06.2018. 14:00
Wakefield 1
Island Bay Utd AFC 1st Team 0 : 5 (0:2) Wellington Olympic
Match 14 04.06.2018. 04.06.2018. 14:00
Shepherds Park
Birkenhead United AFC 1 : 0 (0:0) Waiheke United AFC
Match 30 04.06.2018. 04.06.2018. 14:00
Forrester Park
Northern AFC 2 : 3 (1:2) Mosgiel AFC Prems
Match 11 04.06.2018. 04.06.2018. 14:00
Galloway Park
Claudelands Rovers NRFL2 1 : 6 (0:0) Onehunga Sports FC
Match 20 04.06.2018. 04.06.2018. 14:00
Maidstone Park
Upper Hutt City Football 3 : 0 (0:0) Thirsty Whale Napier City Rovers
Match 24 04.06.2018. 04.06.2018. 14:00
Weka Park 1
Kapiti Coast Utd 0 : 1 (0:0) Integration Works Waterside Karori
Match 32 04.06.2018. 04.06.2018. 14:00
Sunnyvale Park
Green Island AFC 1 : 0 (0:0) Queenstown AFC
Match 2 04.06.2018. 04.06.2018. 14:00
Phyllis Street Reserve
Metro FC 1 : 4 (1:3) Tauranga City NRFL1
Match 21 04.06.2018. 04.06.2018. 14:00
Newtown Park
Wellington United 3 : 6 (1:2) Wairarapa Utd
Match 15 04.06.2018. 04.06.2018. 14:00
Rosedale Park
Albany United FC 0 : 2 (0:2) Glenfield Rovers AFC
Match 1 04.06.2018. 04.06.2018. 14:00
Becroft Park
Forrest Hill Milford United FC 1 : 2 (0:0) Three Kings United FC
Match 7 04.06.2018. 04.06.2018. 14:00
Gordon Spratt Reserve
Papamoa FC Inc 1 : 0 (0:0) Bay Olympic FC
Match 31 04.06.2018. 04.06.2018. 14:00
Tahuna Park
Dunedin Technical AFC 5 : 6 PEN 1:1 (0:0) Roslyn Wakari AFC
Match 9 04.06.2018. 04.06.2018. 14:00
McLeod Park
Waitemata FC 3 : 4 (2:1) Bucklands Beach AFC
Match 27 04.06.2018. 04.06.2018. 14:00
Garrick Memorial Park
Cashmere Technical 2 : 0 (1:0) Ferrymead Bays FC
Match 16 04.06.2018. 04.06.2018. 14:00
QBE Stadium
Greenhithe Catimba MC 3 : 2 PEN 2:2 (0:0) Hibiscus Coast AFC
Match 8 04.06.2018. 04.06.2018. 14:00
Kiwitea Street (Freyberg Field)
Central United FC 4 : 3 PEN 3:3 (2:2) Waitakere City FC
Match 29 04.06.2018. 04.06.2018. 14:00
ILT Football Turf
Old Boys AFC 0 : 3 (0:2) Grants Braes AFC
Match 5 04.06.2018. 04.06.2018. 14:00
Allen Hill Stadium
North Shore United AFC 4 : 0 (0:0) Unimount MCL Bohemian Celtic
Match 6 04.06.2018. 04.06.2018. 14:00
Anderson Park (Botanical Gardens)
Mt Albert-Ponsonby AFC 4 : 0 (3:0) Taupo AFC Premiership 2018
Match 13 04.06.2018. 04.06.2018. 14:00
Seddon Fields
Western Springs AFC 5 : 0 (1:0) Takapuna AFC
Match 22 04.06.2018. 04.06.2018. 14:00
Fraser Park
Lower Hutt City AFC 1 : 3 (1:2) PN Marist FC
Match 4 04.06.2018. 04.06.2018. 14:00
Madills Farm
Eastern Suburbs AFC 1 : 2 (1:1) East Coast Bays AFC
Match 26 04.06.2018. 04.06.2018. 14:30
English Park
Selwyn United FC 0 : 6 (0:3) Coastal Spirit
Match 10 04.06.2018. 04.06.2018. 15:00
Michaels Ave Reserve
Ellerslie AFC 3 : 4 (0:0) Melville Utd AFC
Match 3 09.06.2018. 09.06.2018. 14:00
Porritt Stadium
Hamilton Wanderers 1 : 3 (1:2) Manukau United FC NRFLP
Match 12 09.06.2018. 09.06.2018. 14:00
Drury Sports Complex
Franklin United FC 2 : 3 (0:2) Waikato Unicol AFC
# Club Tot Won Draw Lost G+ G- GD Pt
1 Coastal Spirit 1 1 0 0 6 0 6 3
2 Onehunga Sports FC 1 1 0 0 6 1 5 3
3 Wellington Olympic 1 1 0 0 5 0 5 3
4 Western Springs AFC 1 1 0 0 5 0 5 3
5 Mt Albert-Ponsonby AFC 1 1 0 0 4 0 4 3
6 North Shore United AFC 1 1 0 0 4 0 4 3
7 Advance Electrical Western Suburbs 1 1 0 0 3 0 3 3
8 Grants Braes AFC 1 1 0 0 3 0 3 3
9 North Wellington FC 1 1 0 0 6 3 3 3
10 Tauranga City NRFL1 1 1 0 0 4 1 3 3
11 Upper Hutt City Football 1 1 0 0 3 0 3 3
12 Wairarapa Utd 1 1 0 0 6 3 3 3
13 Cashmere Technical 1 1 0 0 2 0 2 3
14 Glenfield Rovers AFC 1 1 0 0 2 0 2 3
15 Manukau United FC NRFLP 1 1 0 0 3 1 2 3
16 PN Marist FC 1 1 0 0 3 1 2 3
17 Birkenhead United AFC 1 1 0 0 1 0 1 3
18 Bucklands Beach AFC 1 1 0 0 4 3 1 3
19 East Coast Bays AFC 1 1 0 0 2 1 1 3
20 Green Island AFC 1 1 0 0 1 0 1 3
21 Integration Works Waterside Karori 1 1 0 0 1 0 1 3
22 Melville Utd AFC 1 1 0 0 4 3 1 3
23 Mosgiel AFC Prems 1 1 0 0 3 2 1 3
24 Nelson Suburbs FC 1 1 0 0 3 2 1 3
25 Papamoa FC Inc 1 1 0 0 1 0 1 3
26 Rangers AFC - Blenheim 1 1 0 0 2 1 1 3
27 Stop Out SC 1 1 0 0 2 1 1 3
28 Three Kings United FC 1 1 0 0 2 1 1 3
29 Waikato Unicol AFC 1 1 0 0 3 2 1 3
30 Central United FC 1 0 0 0 3 3 0 2
31 Greenhithe Catimba MC 1 0 0 0 2 2 0 2
32 Roslyn Wakari AFC 1 0 0 0 2 2 0 2
33 Dunedin Technical AFC 1 0 0 0 2 2 0 1
34 Hibiscus Coast AFC 1 0 0 0 2 2 0 1
35 Waitakere City FC 1 0 0 0 3 3 0 1
36 Bay Olympic FC 1 0 0 1 0 1 -1 0
37 Eastern Suburbs AFC 1 0 0 1 1 2 -1 0
38 Ellerslie AFC 1 0 0 1 3 4 -1 0
39 FC Twenty 11 1 0 0 1 2 3 -1 0
40 Forrest Hill Milford United FC 1 0 0 1 1 2 -1 0
41 Franklin United FC 1 0 0 1 2 3 -1 0
42 Kapiti Coast Utd 1 0 0 1 0 1 -1 0
43 Northern AFC 1 0 0 1 2 3 -1 0
44 Queenstown AFC 1 0 0 1 0 1 -1 0
45 Waiheke United AFC 1 0 0 1 0 1 -1 0
46 Wainuiomata AFC 1 0 0 1 1 2 -1 0
47 Waitemata FC 1 0 0 1 3 4 -1 0
48 Western AFC 1 0 0 1 1 2 -1 0
49 Albany United FC 1 0 0 1 0 2 -2 0
50 Ferrymead Bays FC 1 0 0 1 0 2 -2 0
51 Hamilton Wanderers 1 0 0 1 1 3 -2 0
52 Lower Hutt City AFC 1 0 0 1 1 3 -2 0
53 Building King Havelock North Wanderers (FL) 1 0 0 1 0 3 -3 0
54 Metro FC 1 0 0 1 1 4 -3 0
55 Old Boys AFC 1 0 0 1 0 3 -3 0
56 Thirsty Whale Napier City Rovers 1 0 0 1 0 3 -3 0
57 Victoria University 1 0 0 1 3 6 -3 0
58 Wellington United 1 0 0 1 3 6 -3 0
59 Taupo AFC Premiership 2018 1 0 0 1 0 4 -4 0
60 Unimount MCL Bohemian Celtic 1 0 0 1 0 4 -4 0
61 Claudelands Rovers NRFL2 1 0 0 1 1 6 -5 0
62 Island Bay Utd AFC 1st Team 1 0 0 1 0 5 -5 0
63 Takapuna AFC 1 0 0 1 0 5 -5 0
64 Selwyn United FC 1 0 0 1 0 6 -6 0
3 Goals
Nathan James CLARKE (Victoria University), Paul IFILL (Wairarapa Utd)
2 Goals
Adyn KETTLE (Waitakere City FC), Cameron MCPHAIL (Mosgiel AFC), Gianni BOUZOUKIS (Wellington Olympic), Hamish WATSON (Wairarapa Utd), Joshua DAVIES (Melville Utd AFC), Martin PACKER (North Wellington FC), Nicolas ZAMBRANO (Central United FC), Tyson BRANDT (Waitemata FC)
1 Goal
Aaron RICHARDSON (PN Marist FC), Alexander PALEZEVIC (Wellington Olympic), Andrew COOPER (Papamoa FC Inc), Ardri MCARTHUR (Glenfield Rovers AFC), Armin PASAGIC (Central United FC), Benjamin DE RUITER (Bucklands Beach AFC), Benjamin WAINE (Wellington United), Callan ELLIOT (Wairarapa Utd), Callum McCOWATT (Western Suburbs), Cameron BLAKE (Wainuiomata AFC), Corey LARSEN (North Wellington FC), Donal Hugh GAHAN (Upper Hutt City Football), Elijah JUST (Western Suburbs), Federico MARQUEZ (Melville Utd AFC), Gonzalo AMADO (Wellington Olympic), Hayden SANDER (North Wellington FC), Ignacio MACHUCA MATURENA (Waitakere City FC), Ignacio Juan JUNCA (Wellington Olympic), Ihaia DELANEY (Western Suburbs), James MARSH (Lower Hutt City AFC), James SUTCLIFFE (Stop Out SC), Jean-Marie HMALOKO (PN Marist FC), John WOODALL (Grants Braes AFC), Jonathan AALBERS (Waitemata FC), Lawrence BRETT (Grants Braes AFC), Liam MOORE (Wellington United), Luke GRINDLAY (Stop Out SC), Luke MITCHELL (Grants Braes AFC), Maksym KOWAL (North Wellington FC), Matthew FONG (Upper Hutt City Football), Nick TREADWELL (Roslyn Wakari AFC), Rhys QUARRELL (Dunedin Technical AFC), Riley ANDERTON (Mosgiel AFC), Riley CUTHBERT (Green Island AFC), Ryan HAWKEN (Northern AFC), Sam COLLIER (Waterside Karori), Samuel GILLESPIE (North Wellington FC), Samuel (Sam) PATTERSON (Upper Hutt City Football), Stafford DOWLING (Melville Utd AFC), Stephen CARMICHAEL (Glenfield Rovers AFC), Taylor MONK (PN Marist FC), Tennessee KINGHORN (Roslyn Wakari AFC), Thomas SIMPSON (Northern AFC), Timothy MCLENNAN (Dunedin Technical AFC), Willem EBBINGE (Wellington United)