FijiFootball.com.fj > Competition
ISPS Handa Chatham Cup 2018 - Round 1

ISPS Handa Chatham Cup 2018 - Round 1

Match Day 1 Report
Match 33 12.05.2018. 12.05.2018. 12:00
Saxton Field
Nelson Suburbs FC 7 : 0 (1:0) FC Nelson
Match 45 12.05.2018. 12.05.2018. 12:00
ILT Football Turf
Kelvin Hotel Queens Park AFC 3 : 5 (0:0) Northern AFC
Match 30 12.05.2018. 12.05.2018. 13:00
Weka Park
Kapiti Coast Utd 15 : 0 (7:0) WBS Martinborough FC
Match 39 12.05.2018. 12.05.2018. 13:30
Tulett Park
Nomads United AFC 3 : 0 (3:0) Cashmere Technical
Match 31 12.05.2018. 12.05.2018. 13:30
Wakefield Park 2
Wellington Olympic 5 : 1 (2:1) Petone FC
Match 42 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Sunnyvale Park
Green Island AFC 4 : 3 (1:2) Caversham AFC
Match 36 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Parklands Reserve
Parklands United 0 : 0 (0:0) Selwyn United FC
Match 12 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Mangere Domain
Onehunga Mangere United AFC 2 : 4 (0:2) Hibiscus Coast AFC
Match 11 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Galloway Park
Claudelands Rovers SC 3 : 2 (0:0) Fencibles United AFC
Match 13 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Becroft Park
Forrest Hill Milford United FC 6 : 0 (2:0) Internationale FC
Match 43 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Anzac Square
Thistle AFC 1 : 3 (0:3) Old Boys AFC
Match 41 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Tahuna Park
Dunedin Technical AFC 6 : 1 (5:0) Laser Plumbing Gore Wanderers
Match 16 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Anderson Park
Mt Albert-Ponsonby AFC 8 : 0 (3:0) Navy
Match 2 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Ken Maunder Park
Lynn-Avon Utd MCL 0 : 4 (0:2) Melville Utd AFC
Match 47 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Caledonian Ground
Otago University AFC 1 : 7 (0:3) Queenstown AFC
Match 37 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Walter Park
Western AFC 5 : 1 (2:1) Halswell United
Match 18 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Jansen Park
Waikato Unicol AFC 5 : 0 (2:0) Ngaruawahia Utd AFC Inc
Match 8 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Bill McKinlay Park - Turf
Unimount MCL Bohemian Celtic 4 : 2 PEN 3:3 (1:1) Oratia United FC
Match 28 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Redwood Park (Tawa)
Tawa AFC 0 : 4 (0:1) Advance Electrical Western Suburbs
Match 25 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Miramar Park
Marist AFC 0 : 1 (0:0) Wainuiomata AFC
Match 3 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Crown Park
Taupo AFC Premiership 2018 4 : 3 PEN 1:1 (0:0) University of Auckland FC
Match 6 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Massey Park (Waiuku)
Waiuku AFC 1 : 3 (0:1) Papamoa FC Inc
Match 21 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Wembley Park
Wanganui Athletic 3 : 6 (2:3) PN Marist FC
Match 46 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
West End
West End AFC 1 : 6 (1:2) Roslyn Wakari AFC
Match 17 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Te Atatu Peninsula Park
Te Atatu 4 : 7 (1:1) Metro FC
Match 34 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Cuthberts Green
Coastal Spirit 5 : 0 (2:0) Waimakariri Utd
Match 38 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Ferrymead Park
Ferrymead Bays FC 3 : 0 (1:0) Universities AFC
Match 9 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Allen Hill Stadium
North Shore United AFC 4 : 1 (3:0) Papakura City FC
Match 5 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
QBE Stadium
Greenhithe Catimba MC 2 : 1 (1:1) Manurewa AFC
Match 29 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Delaney Park
Stokes Valley FC 1 : 5 (1:1) Island Bay Utd AFC 1st Team
Match 20 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Onerahi Airport
Onerahi Cowleys Hire NMP 2 : 6 (0:4) Takapuna AFC
Match 15 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Weka Street
West Hamilton Utd Premiership 1 : 2 (1:0) Franklin United FC
Match 1 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Parrs Park
Glen Eden Utd 0 : 3 (0:1) Bucklands Beach AFC
Match 19 12.05.2018. 12.05.2018. 14:00
Rosedale Park
Albany United FC 11 : 2 (6:0) Warkworth Football Club
Match 35 12.05.2018. 12.05.2018. 14:15
Avonhead Park
FC Twenty 11 2 : 0 (0:0) Burwood AFC
Match 7 12.05.2018. 12.05.2018. 14:30
John Kerkhof Park
Cambridge FC 2 : 3 (1:2) Waiheke United AFC
Match 24 12.05.2018. 12.05.2018. 14:30
Alex Moore Artificial
North Wellington FC 4 : 2 (3:0) Brooklyn Northern Utd AFC
Match 27 12.05.2018. 12.05.2018. 15:00
Maidstone Park
Upper Hutt City Football 7 : 3 (1:1) Seatoun AFC
Match 40 12.05.2018. 12.05.2018. 15:00
ILT Football Turf
Thistle FC 3 : 5 (2:3) Mosgiel AFC
Match 32 12.05.2018. 12.05.2018. 15:00
A & P Park (Blenheim)
Rangers AFC - Blenheim 1 : 0 (1:0) Tahuna FC
Match 14 12.05.2018. 12.05.2018. 15:00
Michaels Ave Reserve
Ellerslie AFC 4 : 2 (1:0) Te Awamutu AFC Edmonds Judd Premier Team
Match 4 12.05.2018. 12.05.2018. 15:00
Croatian Cultural Club
HNK Auckland 0 : 2 (0:1) Waitemata FC
Match 26 12.05.2018. 12.05.2018. 17:15
Boyd Wilson Park
Victoria University 3 : 2 (2:1) Naenae
Match 23 12.05.2018. 12.05.2018. 17:45
Fraser Park
Lower Hutt City AFC 4 : 2 (3:1) Miramar Rangers
Match 10 13.05.2018. 13.05.2018. 12:00
Michaels Ave Reserve
Kiwi True Blues FC 1 : 3 (1:3) Tauranga City AFC
Match 44 13.05.2018. 13.05.2018. 13:00
Geraldine Domain
Geraldine FC 0 : 1 (0:1) Grants Braes AFC
Match 22 13.05.2018. 13.05.2018. 14:00
Bluewater Stadium
Thirsty Whale Napier City Rovers 6 : 0 (1:0) North End AFC
# Club Tot Won Draw Lost G+ G- GD Pt
1 Kapiti Coast Utd 1 1 0 0 15 0 15 3
2 Albany United FC 1 1 0 0 11 2 9 3
3 Mt Albert-Ponsonby AFC 1 1 0 0 8 0 8 3
4 Nelson Suburbs FC 1 1 0 0 7 0 7 3
5 Forrest Hill Milford United FC 1 1 0 0 6 0 6 3
6 Queenstown AFC 1 1 0 0 7 1 6 3
7 Thirsty Whale Napier City Rovers 1 1 0 0 6 0 6 3
8 Coastal Spirit 1 1 0 0 5 0 5 3
9 Dunedin Technical AFC 1 1 0 0 6 1 5 3
10 Roslyn Wakari AFC 1 1 0 0 6 1 5 3
11 Waikato Unicol AFC 1 1 0 0 5 0 5 3
12 Advance Electrical Western Suburbs 1 1 0 0 4 0 4 3
13 Island Bay Utd AFC 1st Team 1 1 0 0 5 1 4 3
14 Melville Utd AFC 1 1 0 0 4 0 4 3
15 Takapuna AFC 1 1 0 0 6 2 4 3
16 Upper Hutt City Football 1 1 0 0 7 3 4 3
17 Wellington Olympic 1 1 0 0 5 1 4 3
18 Western AFC 1 1 0 0 5 1 4 3
19 Bucklands Beach AFC 1 1 0 0 3 0 3 3
20 Ferrymead Bays FC 1 1 0 0 3 0 3 3
21 Metro FC 1 1 0 0 7 4 3 3
22 Nomads United AFC 1 1 0 0 3 0 3 3
23 North Shore United AFC 1 1 0 0 4 1 3 3
24 PN Marist FC 1 1 0 0 6 3 3 3
25 Ellerslie AFC 1 1 0 0 4 2 2 3
26 FC Twenty 11 1 1 0 0 2 0 2 3
27 Hibiscus Coast AFC 1 1 0 0 4 2 2 3
28 Lower Hutt City AFC 1 1 0 0 4 2 2 3
29 Mosgiel AFC 1 1 0 0 5 3 2 3
30 North Wellington FC 1 1 0 0 4 2 2 3
31 Northern AFC 1 1 0 0 5 3 2 3
32 Old Boys AFC 1 1 0 0 3 1 2 3
33 Papamoa FC Inc 1 1 0 0 3 1 2 3
34 Tauranga City AFC 1 1 0 0 3 1 2 3
35 Waitemata FC 1 1 0 0 2 0 2 3
36 Claudelands Rovers SC 1 1 0 0 3 2 1 3
37 Franklin United FC 1 1 0 0 2 1 1 3
38 Grants Braes AFC 1 1 0 0 1 0 1 3
39 Green Island AFC 1 1 0 0 4 3 1 3
40 Greenhithe Catimba MC 1 1 0 0 2 1 1 3
41 Rangers AFC - Blenheim 1 1 0 0 1 0 1 3
42 Victoria University 1 1 0 0 3 2 1 3
43 Waiheke United AFC 1 1 0 0 3 2 1 3
44 Wainuiomata AFC 1 1 0 0 1 0 1 3
45 Taupo AFC Premiership 2018 1 0 0 0 1 1 0 2
46 Unimount MCL Bohemian Celtic 1 0 0 0 3 3 0 2
47 Oratia United FC 1 0 0 0 3 3 0 1
48 Parklands United 1 0 1 0 0 0 0 1
49 Selwyn United FC 1 0 1 0 0 0 0 1
50 University of Auckland FC 1 0 0 0 1 1 0 1
51 BYE 0 0 0 0 0 0 0 0
52 Bay Olympic FC 0 0 0 0 0 0 0 0
53 Birkenhead United AFC 0 0 0 0 0 0 0 0
54 Building King Havelock North Wanderers (FL) 0 0 0 0 0 0 0 0
55 Central United FC 0 0 0 0 0 0 0 0
56 East Coast Bays AFC 0 0 0 0 0 0 0 0
57 Eastern Suburbs AFC 0 0 0 0 0 0 0 0
58 Glenfield Rovers AFC 0 0 0 0 0 0 0 0
59 Hamilton Wanderers 0 0 0 0 0 0 0 0
60 Integration Works Waterside Karori 0 0 0 0 0 0 0 0
61 Manukau United FC NRFLP 0 0 0 0 0 0 0 0
62 Onehunga Sports FC 0 0 0 0 0 0 0 0
63 Stop Out SC 0 0 0 0 0 0 0 0
64 Three Kings United FC 0 0 0 0 0 0 0 0
65 Wairarapa Utd 0 0 0 0 0 0 0 0
66 Waitakere City FC 0 0 0 0 0 0 0 0
67 Wellington United 0 0 0 0 0 0 0 0
68 Western Springs AFC 0 0 0 0 0 0 0 0
69 Cambridge FC 1 0 0 1 2 3 -1 0
70 Caversham AFC 1 0 0 1 3 4 -1 0
71 Fencibles United AFC 1 0 0 1 2 3 -1 0
72 Geraldine FC 1 0 0 1 0 1 -1 0
73 Manurewa AFC 1 0 0 1 1 2 -1 0
74 Marist AFC 1 0 0 1 0 1 -1 0
75 Naenae 1 0 0 1 2 3 -1 0
76 Tahuna FC 1 0 0 1 0 1 -1 0
77 West Hamilton Utd Premiership 1 0 0 1 1 2 -1 0
78 Brooklyn Northern Utd AFC 1 0 0 1 2 4 -2 0
79 Burwood AFC 1 0 0 1 0 2 -2 0
80 HNK Auckland 1 0 0 1 0 2 -2 0
81 Kelvin Hotel Queens Park AFC 1 0 0 1 3 5 -2 0
82 Kiwi True Blues FC 1 0 0 1 1 3 -2 0
83 Miramar Rangers 1 0 0 1 2 4 -2 0
84 Onehunga Mangere United AFC 1 0 0 1 2 4 -2 0
85 Te Awamutu AFC Edmonds Judd Premier Team 1 0 0 1 2 4 -2 0
86 Thistle AFC 1 0 0 1 1 3 -2 0
87 Thistle FC 1 0 0 1 3 5 -2 0
88 Waiuku AFC 1 0 0 1 1 3 -2 0
89 Cashmere Technical 1 0 0 1 0 3 -3 0
90 Glen Eden Utd 1 0 0 1 0 3 -3 0
91 Papakura City FC 1 0 0 1 1 4 -3 0
92 Te Atatu 1 0 0 1 4 7 -3 0
93 Universities AFC 1 0 0 1 0 3 -3 0
94 Wanganui Athletic 1 0 0 1 3 6 -3 0
95 Halswell United 1 0 0 1 1 5 -4 0
96 Lynn-Avon Utd MCL 1 0 0 1 0 4 -4 0
97 Onerahi Cowleys Hire NMP 1 0 0 1 2 6 -4 0
98 Petone FC 1 0 0 1 1 5 -4 0
99 Seatoun AFC 1 0 0 1 3 7 -4 0
100 Stokes Valley FC 1 0 0 1 1 5 -4 0
101 Tawa AFC 1 0 0 1 0 4 -4 0
102 Laser Plumbing Gore Wanderers 1 0 0 1 1 6 -5 0
103 Ngaruawahia Utd AFC Inc 1 0 0 1 0 5 -5 0
104 Waimakariri Utd 1 0 0 1 0 5 -5 0
105 West End AFC 1 0 0 1 1 6 -5 0
106 Internationale FC 1 0 0 1 0 6 -6 0
107 North End AFC 1 0 0 1 0 6 -6 0
108 Otago University AFC 1 0 0 1 1 7 -6 0
109 FC Nelson 1 0 0 1 0 7 -7 0
110 Navy 1 0 0 1 0 8 -8 0
111 Warkworth Football Club 1 0 0 1 2 11 -9 0
112 WBS Martinborough FC 1 0 0 1 0 15 -15 0
3 Goals
Joshua CARTMAN (Queenstown AFC), Lee RUFER (PN Marist FC), Malcolm FINNIE (Kapiti Coast Utd), Matthew FONG (Upper Hutt City Football), Maxwell JOHNSTON (Green Island AFC), Regan COLDICOTT (Mosgiel AFC), Rhys QUARRELL (Dunedin Technical AFC), Ryan HAWKEN (Northern AFC), Tiago BALTAR (Kapiti Coast Utd)
2 Goals
Ben HORTON (Upper Hutt City Football), Ben KIORE (Caversham AFC), Bradley RATHBUN (Mt Albert-Ponsonby AFC), Brandon BROOKLAND (Old Boys AFC), Dylan HAYES (Kapiti Coast Utd), Izaac O'HARA (Island Bay Utd AFC), Jack IMRAY (Lower Hutt City AFC), Jayden STRATFORD (Kapiti Coast Utd), Jonty BILDERBECK (North Wellington FC), Jordan LAMB (Melville Utd AFC), Jordan TOWNSLEY (Western AFC), Lewis BLACK (Mt Albert-Ponsonby AFC), Luc TOWNSEND (Island Bay Utd AFC), Luke GOODWIN (Waikato Unicol AFC), Magi MAS MANRESA (Mt Albert-Ponsonby AFC), Marc CAPSTICK (Seatoun AFC), Mark JONES (Melville Utd AFC), Martin BUENO (Napier City Rovers AFC), Matthew CORDELLE (Roslyn Wakari AFC), Matthew RUSH (Kapiti Coast Utd), Riku SOEJIMA (Waikato Unicol AFC), Samuel KINGI (Kapiti Coast Utd), Stephen THOMAS (Upper Hutt City Football), Timothy MCLENNAN (Dunedin Technical AFC)
1 Goal
Aleem SHEIK (Miramar Rangers), Alex PAK (Western AFC), Alexander BRODIE (Victoria University), Alexander CLAYTON (Western Suburbs), Andreas HIRCZY (Mosgiel AFC), Andrew COOPER (Papamoa FC Inc), Anthony JONES (Coastal Spirit), Antoine FABRE (Old Boys AFC), Aphanasy KHYNKU (Thistle AFC - Timaru), Barry LEWIS (Kapiti Coast Utd), Bradley LESLIE (Queens Park AFC), Brennan PITTS (Western AFC), Byron HEATH (Nomads United AFC), Byron THESSMAN (Taupo AFC), Callum GARGIULO (Queens Park AFC), Callum MACLEOD (Cambridge FC), Callum SMITH (FC Twenty 11), Carlos HERRMANN (Queenstown AFC), Cristian BAZ (Wellington Olympic), Dominic MCGARR (Coastal Spirit), Dominic SCAHILL (Otago University AFC), Edward WILKINSON (Halswell United), Fawwaz ALI (Papamoa FC Inc), George MCCALL (Dunedin Technical AFC), Gianni BOUZOUKIS (Wellington Olympic), Harris ZEB (Coastal Spirit), Harry GAWTREY (Stokes Valley FC), Ignacio Juan JUNCA (Wellington Olympic), Ihaia DELANEY (Western Suburbs), Jack BOLAND (Gore Wanderers AFC), Jack FLEMING (Western AFC), Jacob JOHNSON (Queenstown AFC), James HILL (Seatoun AFC), Jared CUNNIFF (Lower Hutt City AFC), Jarred TOOLEY (West Hamilton Utd FC), Jarrod SMITH (Wainuiomata AFC), Jeremy SUTTON (Grants Braes AFC), Jordan COLLINS (Brooklyn Northern Utd AFC), Jordan PICKERING (Petone FC), Jose CORNEJO (West End AFC), Joshua CLARKIN (Cambridge FC), Kaeden ATKINS (Napier City Rovers AFC), Kynan BILTON (Thistle FC), Lewis WALTERS (Queenstown AFC), Liam SCHOFIELD (Napier City Rovers AFC), Liam SLUITER (Rangers AFC - Blenheim), Luciano COLUCCI (Island Bay Utd AFC), Ludwig ZEOULA (PN Marist FC), Luis GONCALVES PAIVA (Thistle FC), Luke CLISSOLD (Roslyn Wakari AFC), Mahmood ALFARRAJI (Waikato Unicol AFC), Maksym KOWAL (North Wellington FC), Mason STEARN (Nomads United AFC), Matthew BURGESS (Queens Park AFC), Michael HOGAN (Caversham AFC), Mikhail BREDEVELDT (Miramar Rangers), Mohamed AWAD (Western Suburbs), Naoya KANNO (Victoria University), Nathan WILKIE (Roslyn Wakari AFC), Nick TREADWELL (Roslyn Wakari AFC), Omid RAFYEE (Northern AFC), Philip DAWSON (Northern AFC), Quinn MAILMAN (Wanganui Athletic), Riley ANDERTON (Mosgiel AFC), Robbie YULE (PN Marist FC), Ross MARRIOTT (Queenstown AFC), Ryan KELLY (Lower Hutt City AFC), Samuel GILLESPIE (North Wellington FC), Scott BURNEY (Wanganui Athletic), Sean CARTER (Green Island AFC), Seth WARD (Wellington Olympic), Sho GOTO (Napier City Rovers AFC), Stephen HOYLE (Nomads United AFC), Stewart MACKAY (Mt Albert-Ponsonby AFC), Strauss BOOM (Papamoa FC Inc), Taylor CATLOW (FC Twenty 11), Thomas KONUSI (Mt Albert-Ponsonby AFC), Timothy HALL (Brooklyn Northern Utd AFC), Trevor EVERETT (Victoria University), Troye AITKEN (PN Marist FC), Wesley CAIN (Napier City Rovers AFC), Xavier GREEN (Western Suburbs), Zachary GORDON (Coastal Spirit)